Penzion Český Merán – hotel Králíček

Vzhledem k výhodné poloze naší obce v centru Českého ráje byla obec hojně navštěvována turisty již od počátku minulého století. Z tohoto důvodu v roce 1903 – 1904 postavil kacanovský soused František Lamač penzion, kde bylo k dispozici 13 pokojů, a tím dal základ k rozvoji turistiky v Kacanovech. Pozdější Penzion Králíček v roce 1920.majitel Karel Řezníček ještě více rozšířil dobrou pověst penzionu, který se v této době jmenoval „Řezníčkův penzionát Český Merán“ podle známého letoviska ve Švýcarsku. Ten byl hojně navštěvován hlavně v letních měsících Pražáky, kteří sem přijížděli příjemně trávit prázdniny na tzv. letní byty. Ale i v zimních měsících dávno před světovou válkou přicházelo do Kacanov, potažmo i penzionu, množství mládeže i dospělých za, v té době oblíbeným zimním sportem, sáňkováním, ke kterému využívali vhodného silničního terénu. Nejznámějším hostem penzionu byl spisovatel Karel Václav Rais, který zde trávil prázdniny s celou svoji rodinou v roce 1919. Podnikal odtud výlety po okolí, nejvíce si zamiloval vyhlídku na vrchu Chlumu u zříceniny hradu Kozlov, která dodnes nese jeho jméno.
K přilákání turistů do Kacanov i penzionu vydával majitel K. Řezníček různé turistické publikace a pohlednice o Kacanovech a okolí: „Kacanovsko a jeho turistický význam v Českém ráji“ nebo „Kacanovsko na Hruboskalsku“. Mezi světovými válkami při významných akcích, které pořádala obec, byly na závěr těchto slavností pořádány v parku před penzionem koncerty.
V této době se penzionu začalo znovu říkat Králíček. V roce 1945 koupil penzion hoteliér Havelka, který pokračoval v tradici tohoto známého výletního místa. Měl připraveny plány na celkovou rekonstrukci, bohužel vývoj v naší republice po únoru 1948 zabránil tyto plány realizovat. Dále zde byly pořádány zábavy, svatby, školení. Na konci roku 1990 byl objekt uzavřen, chátral a dělal ostudu celé obci. V roce 2001 byl nákladně přestavěn a slouží jako hotel s restaurací. V letní sezóně je v parku otevřeno občerstvení s příjemným posezením.
Novým nájemce hotelu je od července 2007 Honza Richtr,Tel.: +420 481 329 004, Mobil: +420 604 464 032,  Fax: +420 481 329 019, E-mail: hotel.kralicek@seznam.cz, www.hotelkralicek.cz

   


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Neoficiální stránky obce Kacanovy - kacanovy.cz