Kapličky a boží muka v katastru obce

Kaplička se sochou Panny Marie
 
Kaplička se sochou Pany MarieU bývalé školy stojí kaplička se sochou Panny Marie, která byla v roce 2003 nákladem 35 tisíc Kč nově opravena. Tato kaplička byla postavena v roce 1820 na památku zjevení Panny Marie důstojnému pánu Strachlinovi, faráři ve Vyskři. Socha byla převezena z Hrubé Skály, kde stávala před vchodem do kostela, když se kostel přestavoval, byla odstraněna.
K žádosti občanů Vrchů byla v roce 1820 darována obci. Zbožností a pílí občanů Vrchů-Kacanov byla zřízena svatyňka, kam se v čase potřeby s prosbou obraceli a kde vykonávali společné modlitby. V roce 1888 byla provedena oprava sochy a znovu zřízena kaplička, protože obojí se nacházelo v bídném stavu. Dne 21. 10. 1888 a Posvěcení chrámu na Vyskři (posvícení zdejší) byla za veliké účasti místních obyvatel i obyvatel okolních obcí důstojným pánem Stuchlíkem, farářem vyskeřským, slavnostně vysvěcena. Procesí, jež bylo za tímto účelem pořádáno doprovázeli místní hudebníci. Při opravě v roce 2003 byly objeveny paměti, které popisují události té doby a byly vráceny zpět spolu s novými pamětmi, které popisují události, jež se v obci staly od roku 1888 až do současnosti.
 
Boží muka se sv. Janem Nepomuckým
 
sv.Jan NepomuckýV těsné blízkosti hotelu Králíček stojí chráněný sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z druhé třetiny 18. stol. Je to štíhlýBoží muka se sochou Jana nepomuckého sloupek spočívající na jednoduchém stylobatu, který nese jednoduchou korintskou hlavici, na níž stojí čtverhranná kaplička se čtyřmi reliéfy lidové provenience: vpředu Kristus na kříži s Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou, po stranách zprava sv. Kateřina, zleva sv. Dorota a vzadu sv. Barbora. Na kapličce spočívá druhá hlavice korintská ozdobnější, na niž stojí asi 80 cm vysoká socha sv. Jana Nepomuckého. Celková výše sloupu je 455 cm. V roce 2001 byla provedena celková oprava památky, kterou uskutečnil ak. sochař Jiří Novák z Hrubé Skály.
 
Kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého
 
Kaplička u č.p. 18.Od nepaměti stojí u č. p. 18 kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého. Je to jednoduchá stavba z cihelNákres kapličky od pana Scheybala z roku 1945. s nezaskleným výklenkem, ve kterém stávala 90 cm vysoká soška sv. Jana Nepomuckého . Nad výklenkem se nacházel dřevěný reliéf ukřižování. O této památce už bohužel mluvíme v minulém čase, neboť byla vandaly zničena a dnes tam stojí pouze kaplička.Chráněnou památkou je také zemědělská usedlost č. p. 57. Je tvořena patrovým roubeným obytným domem pojizerského typu, který byl v letech 2001 – 2003 nově postaven podle staré budovy za dohledu památkářů.
 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Neoficiální stránky obce Kacanovy - kacanovy.cz