Kacanovy - zaniklá středověká ves Konice

22.1.2008

Letecký a povrchový průzkum dávno zaniklé středověké vesnice aneb Jak její obyvatelé přečkali války husitské, ale nedočkali se třiceti­leté.

Navštívíte-li louku obklopenou ze všech stran lesem, která leží v půvabné poloze ve vzdálenosti o něco málo větší nežli půl kilometru západně od hradu Valdštejna, octnete se na místech, kde přibližně před tisíciletím pulzoval život středověké vesnice. Sotva uvidíte základy vesnických stavení, zato si však obhlédnete poslední stopu sklepa - a co víc, dojdete na jedno místo, kde mohlo klapat kolo malého vodního mlýna. Při troše pozornosti si všim­nete i náhonu, který přiváděl příslovečnou vodu na mlýn. Dodnes rodáci nosí na jazyku jméno této středověké vesnice - Konice. Na­zývají jím louku a okolí. Nezapomnělo se tak málem půl tisíce let! Tím pá­dem bylo možno nahlédnout do mluvy kupy písemných zpráv a nalézt rok 1453, kdy se poprvé Konice připomínají. Zase nikoli tak dlouho potom, v roce 1605, již vesnice byla pustá. Nejspíše vesnice Konice vznikla, jak říkal historik Jo­sef Pekař, při „americké kolonizaci" lesnatých prostor Hruboskalska ve 13. až 14. století. Vesnička měla smůlu, že se při své nedůležitosti jenom výjimečně dostala do úřednických zpráv své doby.
Proč Konice zpustly? Povrchový a letecký průzkum to pochopitelně neosvětlil. Pouze se přišlo na stopy zdí, náhonu a sklípky. Nenašla se ani konírna, po níž byly Konice pojmenovány. Ve staročeštině se slovo konírna řeklo jedno­duše: „konnicě". Zánik vesnice spočíval v okolnosti, že se její obyvatelé ne­dovedli v 16. století vypořádat s nepříliš (pro zemědělství) kvalitními přírod­ními podmínkami. (Lit. Prostředník 2000a, 95; Roubík 1959, 298)
zdroj:  Český ráj očima archeologie, Jiří Waldhauser

 

 

 

 

Autor: kacanovy.cz   |   Sekce: Archeologie   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Neoficiální stránky obce Kacanovy - kacanovy.cz